Олексій Сай покаже нові роботи з масштабного проекту Excel-art

15 листопада Voloshyn Gallery представить персональну виставку українського художника Олексія Сая «Що я тут роблю?».

«Що я тут роблю?» – нова урбаністична мікросерія, де автор розвиває ідеї свого . З програмою Excel у якості ресурсу візуальної мови Сай працює з 2004 року, вперше виставка із відповідною назвою «Excel-art» відбулась у київській галереї ЦЕХ у 2007 році. В абстрактній мові чисел, графіків та діаграм автор вбачає єдиний можливий спосіб говорити про реальність клерків та офісних працівників, прошарку, з яким нині асоціюється т.з.середньостатистичний робітник. Ця рутинна офісна реальність, зазвичай, оминається увагою митців, оскільки видається банальною та незначущою. Якщо ж до неї і звертаються автори, то відбувається це, як правило, опосередковано: через карикатуру й інші не позбавлені критичної інтенції жести та стратегії. На противагу такому поглядові, Сай створює підкреслено нейтральну, об’єктивну, репрезентацію життя офісних працівників у всіх його проявах.

Проте, протягом останніх кількох років Сай переосмислює роль «офісного» способу життя як певної соціальної норми і говорить про клерків як про вже напіввимерлий вид, що скоро зійде з історичної сцени. «Що я тут роблю?» – питання, яким огукує себе розгублена людина, що раптово усвідомлює власну недоречність щодо конкретної ситуації. Наразі відбувається перевизначення багатьох видів соціальної взаємодії, результати якого спрогнозувати доволі важко. Зокрема, йдеться про зміни моделей корпоративної культури: взаємин між робітниками, робітниками та роботодавцями та ін. Тим важливіше нині схопити момент і задокументувати життя зникомої істоти, перш ніж вона перетвориться на об’єкт археологічного знання.

Звернення до програми, створеної для роботи із великими масивами інформації – базами даних, – також є спробою розчаклування мистецької діяльності як такої. Excel – стандартна програма пакету Microsoft Office, тож, практично, будь-хто, хто має мінімальний досвід користування комп’ютером, точно розуміє, яким чином було створено роботи. Естетичні властивості, що їх неминуче набувають принти, зображення яких конструює в Excel Сай, видаються, радше, надлишковістю, побічним продуктом роботи, а не результатом діяльності художника-творця, що володіє таємним знанням щодо природи мистецтва. У той же час, кропітливість та монотонність, що є невід’ємними від роботи в Excel, та яких вимагає Excel-art, співзвучні ритмам роботи офісних працівників, котрі щоденно стикаються з необхідністю ретельно опрацьовувати великі обсяги інформації. Єдиний момент утримує ауру твору мистецтва принтів авторства Сая: попри очевидну легкість тиражування таких зображень, вони принципово існують лише в одному примірнику.

  • Відкриття: 15 листопада о 19.00.
  • Voloshyn Gallery (Київ, вул. Терещенківська, 13)
ugallery1 Автор: