Рубрики
UKRAINE

В Будапешті відбулося відкриття виставки «Крим – шлях додому»

20 лютого 2018 року в Будапешті в приміщенні Державного самоврядування українців Угорщини відкрилася конференція Міжнародної платформи «Друзі деокупації Криму: шлях до відновлення територіальної̈ цілісності України», яка була ініційована Президентом України Петром Порошенком. В відкритті і роботі конференції прийняли участь: Любов Непоп — Надзвичайний і Повноважний̆ Посол України в Угорщині; Юрій Кравченко — Голова Державного самоврядування українців Угорщини; Ярослава Хортяні — Голова Товариства української культури Угорщини, речник української громади в Державних Зборах; Георгій Браіловський — Засновник Інформаційно-аналітичного порталу In-Art; Геннадій Максак  — Голова Ради зовнішньої̈ політики «Українська призма». В рамках конференція відбулося відкриття виставки «Крим – шлях додому», організатором якої виступило видання In-Art, автори ідеї — Георгій Браіловський і Рустем Скібін.

Метою створення Міжнародної платформи «Друзі деокупації Криму: шлях до відновлення територіальної̈ цілісності України» є прагнення додатково мобілізувати спільні зусилля міжнародного співтовариства з метою припинення тимчасової̈ незаконної̈ окупації̈ Росією Криму. Як зазначила у своєму виступі Посол, нашим спільним завданням є протидіяти спробам РФ створити враження, що питання Криму закрите. «Збереження міжнародного політичного тиску, продовження політики санкцій і контроль за її дотриманням, використання міжнародних правових інструментів, щоб не лише примусити Росію звільнити Крим, а і заплатити за своє вторгнення на українську територію, — це ті кроки, які неодмінно завершаться відновленням суверенітету і територіальної цілісності України. І в цьому процесі для нас надзвичайно важлива підтримка наших міжнародних партнерів та української громади за кордоном,» — зазначила Любов Непоп.

Автори концепції виставки «Крим – шлях додому» розглядають питання повернення Криму під контроль України дещо з іншого боку, ніж зазвичай це роблять політики та правники. На основі реальних музейних експонатів, зразків народного мистецтва сучасних українських та кримськотатарських художників на виставці було продемонстровані взаємовплив культур двох корінних народів України – українського і кримськотатарського, загальна семантика символів і знаків, а також однакові прийоми декорування.

Вперше на виставці були представлені фото предметів української народної кераміки початку 20-го сторіччя з колекції родини Браіловських, яку вони збирали по всьому світу – від Америки до Європи і Росії. До цих зображень додані коментарі з ілюстраціями від відомого кримськотатарського художника і кераміста Рустема Скібіна, які підтверджують тотожність орнаментів, прийомів декорування, кольорів і форм, які використовували майстри двох наших народів.

На виставці був також представлений аромат від відомого українського парфумера Богдана Зубченко, який він створив спеціально до виставки «Зруйнована казка», що проходила в Києві в травні 2017 року під час Євробачення в рамках проекту «Чумацький шлях». Аромат був створений до виставки, присвяченій темі депортації кримськотатарського народу 18 травня 1944 року. «Конфлікт запахів диму пожеж та сакрального диму ладану… Пронизливий запах металу, що нагадує кров, поступово перетворюється в аромат старого паперу та книг в шкіряних палітурах…» — так поетично описує свій витвір Богдан Зубченко.

«Матеріали цієї виставки  показали Україні і всьому світу, що Крим — це Україна не тільки з точки зору міжнародних договорів і всіма визнаних кордонів. Ми ясно показали, що з точки зору загальної культури і загальної історії Крим — це невід’ємна частина України. Це земля, яка дала життя однієї з найбільш розвинених і унікальних культур Європи кінця 18-го століття. Важливо визнати, що не тільки Україна, але і весь світ у боргу перед кримськотатарським народом. Ми повинні зробити все, щоб його життя і мистецтво могли вільно розвиватися в єднанні з найближчим по культурі народом – українським» — зазначив автор ідеї і керівник проекту Георгій Браіловський.