Рубрики
UKRAINE

Відкриття виставки Олексія Сая «Розрахунок відстані» у Port creative hub

5 червня у Port creative hub відбулося відкриття останнього проекту в рамках 2-річної програми студій для молодих художників PortArtStudio – виставка нового проекту Олексія Сая «Розрахунок відстані», для якого художник через пошкодження та трансформацію своїх старих робіт створив фрагменти пейзажів східних міст України зі слідами бомбардування.

На виставці представлено новий проект Олексія Сая, для якого художник частково знищив поверхню своїх попередніх робіт, які описують дійсність мирного життя. У деяких творах з’явились отвори, деякі роботи сильно пошкоджені, а створене шляхом випилювання зображення демонструє фрагменти цілком конкретних пейзажів зі слідами бомбардування східних міст України. Трансформовані роботи перетворились на тло нестабільного політичного і соціального стану, деформацій.

Смерті, страждання мирних жителів – побічний ефект бою, який насправді дистанційно ведеться на транснаціональному рівні. Розстріл мирних міст можливий завдяки сучасним технічним засобам і дигітальним зображенням. Така абстрагована стратегія призводить до дегуманізації – з висоти видно тільки схематичні обриси ландшафтів, а не місця сутичок живих людей, військових.

Мапи можуть виконувати роль стенограми для мистецьких метафор: детериторізація, потрясіння, перетікання з порядку до хаосу, співвідношення масштабів, статистичних даних щодо жертв насилля, перерозподілу кордонів, розділення ресурсів.

«Мапи чутливі до політичних змін, так само, як художні твори змінюються відповідно до естетичних режимів сучасності. Аналогічно творам мистецтва, мапи є вибірковим медіа, а також можуть репрезентувати відмінності між колективними знаннями та індивідуальним досвідом», – кураторка Валерія Карпань.

Проект Олексія Сая став заключним проектом PortArtStudio студії та виставкової програми для молодих художників, що тривала у Port creative hub протягом двох років. За цей час було реалізовано п’ятнадцять виставкових проектів, серед яких проекти Дар’ї Кольцової, Марії Куліковської, Антона Логова, Катерини Бучацької, Лесі Хоменко та інших.